X Międzynarodowy Kongres, Lugano (CH) 2015

Program Kongresu

X Międzynarodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre
8-12 września 2015 r., Lugano (CH)

Słowo staje się dźwiękiem – podstawy kompozycji gregoriańskiej

Zaproszenie

Drodzy członkowie AISCGre!
Drodzy przyjaciele śpiewu gregoriańskiego!

Od 8 do 12 września 2015 r. w Lugano, w Szwajcarii, odbędzie się 10. Międzynarodowy Kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego. Spotkanie zostało zaplanowane w 2015 r. na zakończenie wielu inicjatyw, które w różnych częściach świata wspominały postać Luigiego Agustoniego z okazji dziesiątej rocznicy odejścia w 2004 r. Lugano jest miastem, w którym Luigi Agustoni – jeden z pionierów współczesnych badań chorałowych oraz reformy liturgicznej w XX w. – żył i pracował jako profesor liturgiki i śpiewu gregoriańskiego oraz gdzie był także organistą tytularnym kościoła katedralnego. Zarząd Główny AISCGre, wraz z innymi promotorami, zdecydował dedykować Kongres w Lugano: LUIGI AGUSTONI IN MEMORIAM.

Treści Kongresu będą dotykały różnych aspektów, które poprzez serię wykładów poświęconych temu zagadnieniu będą krążyć wokół głównego tematu:

Słowo staje się dźwiękiem – podstawy kompozycji gregoriańskiej.

Ponadto, w obszarze śpiewu gregoriańskiego i liturgii dzieło Luigiego Agustoniego zostanie wyłonione na światło dzienne poprzez inne spotkania. Warsztaty, ćwiczenia wokalne pod dyrekcją dyrygentów ekspertów, celebracje liturgiczne i wieczorne koncerty pozwolą uczestnikom Kongresu skonfrontować się, zadać pytania i wymienić opinie na temat aktualnych praktyk wykonawczych w śpiewie gregoriańskim także w kontekście liturgicznym, zwłaszcza w interpretacji i aspektach wokalnych. Na koniec zostanie przeznaczone miejsce, nie mniej ważne, dla wolnych wykładów na tematy związane z postawioną problematyką.

Na to wielkie wydarzenie serdecznie was zapraszam

Będzie mi miło powitać was osobiście w Lugano!

Pozdrawiam serdecznie

Johannes B. Göschl
(Prezes AISCGre)